Kontakt

Kontakta biblioteket

Besöksadress

Love Almqvists torg 1
Hitta hit

Telefon

08-590 973 70

E-post

biblioteket@upplandsvasby.se

Postadress

Biblioteket
Upplands Väsby kommun
194 80 Upplands Väsby

Barnavdelningen

08-590 973 90
barnbiblioteket@upplandsvasby.se

Bokbussen

Hengameh Hosseini
073-910 46 56
bokbussen@upplandsvasby.se

Mötesplatsen

073-910 43 80

Sociala medier

Facebook Instagram

Kontakta personal

Bibliotekschef

Catharina Ek
catharina.ek@upplandsvasby.se
073-910 40 31

Webbansvarig

Maria Nygård
maria.nygard@upplandsvasby.se

Personal

Anja Zejnilovic
Biblioteksassistent, barn och ungdom
anja.zejnilovic@upplandsvasby.se

Annika Westerholm 
Barn- och ungdomsbibliotekarie
annika.westerholm@upplandsvasby.se

Ernesto Miranda
Mångspråk för vuxna
ernesto.miranda@upplandsvasby.se

Hengameh Hosseini
Bokbussen
hengameh.hosseini@upplandsvasby.se

Ingrid Malmqvist Hellman
Biblioteksassistent
ingrid.hellman@upplandsvasby.se

Maria Nygård 
Webbansvarig
maria.nygard@upplandsvasby.se

Marie Viklund
Marknadsföring
marie.viklund@upplandsvasby.se

Martin Hedlund
Räkningar, Legimus för barn och unga
martin.hedlund@upplandsvasby.se

Mikael Borrman
Fjärrlån och tidningar
mikael.borrman@upplandsvasby.se

Rahma Omar
Lässtrateg
rahma.omar@upplandsvasby.se

Taina Lavikainen
Projektledare för mötesplatsen
taina.lavikainen@upplandsvasby.se

Tomas Boij
IT-ansvarig, Legimus för vuxna
tomas.boij@upplandsvasby.se

Ylva Larsdotter
Programverksamhet för vuxna
Samordnare för finskt förvaltningsområde
(Suomen kielen hallintoalueen koordinoija)
ylva.larsdotter@upplandsvasby.se
073-910 45 70

Språk